Dzisiaj zaczyna się czwarty rok mojej działalności edukacyjno-rozwojowej z marką Masterkey. Co to dla mnie znaczy? Autonomię, przestrzeń na realizację swoich pomysłów i pasji oraz możliwość spotykania i współpracy fantastycznych ludzi.

I dziękuję tu każdej osobie, która mnie wspierała lub w inny sposób dawała impuls do zrobienia kolejnego, twórczego kroku.

Dziś

Jak rozpoczyna się kolejny rok pracy po trzech latach zbierania doświadczeń i kompetencji w prowadzeniu działalności?

Nastały czasy, gdy kompetencje cyfrowe są ważne jak nigdy wcześniej. Coraz większa rzesza osób sięga po rozmaite rozwiązania on-linowe, a grupa oporująca przed zmianami, chcąc czy nie chcąc, wkracza w tę przestrzeń.

Jeszcze przed pandemią szkoląc nauczyciel/ki i wykładowczynie/ców akademickich z narzędzi cyfrowych słyszałem obiekcje: „Ale po co nam to?”, „Przecież i tak nigdy z tego nie skorzystamy”. To „nigdy” najczęściej dotyczyło narzędzi do prowadzenia webinarów. To uwagi, które odstawiam do szkoleniowego muzeum.

Cechy współczesności opisywane jako VUCA (zmienność, niepewność, złożoność, niejednoznaczność) bardzo się pogłębiły. Kwarantanna negatywnie wpływa na możliwość zaspokojenia społecznych potrzeb umysłu, w tym potrzeby pewności (co do przyszłości).

Niepewność dotyczy nie tylko dezorganizacji życia społecznego czy zawodowego – zagrożenie dotyczy zdrowia nas oraz naszych bliskich, a w perspektywie jeszcze mocniej zarysowuje się strata ważnych dla nas osób. Pojawia się przestrzeń dla trudnych emocji, z którymi do tej pory mogliśmy nawet nie mieć szans się mierzyć.

Jutro

Jakie są zatem moje plany na tę niepewną przyszłość?

Przede wszystkim chcę podzielić się wiedzą i umiejętnościami z zakresu korzystania z nowych technologii w edukacji, działalności profesjonalnej i życiu prywatnym.

To także czasy, gdy nowe doświadczenia i emocje wymagają nazwania, nagle też może pojawić się potrzeba skonkretyzowania pomysłów na radzenie sobie w nowej sytuacji. Czas zacząć przekazywać Clean Coaching i rozwojową pracę z metaforą kolejnym profesjonalist/kom.

Rumieńców nabiera polska wersja „Przewodnika po Clean Coachingu” Bogeny Pieśkiewicz – którą redaguję. Co więcej, będzie to wersja oparta o drugie wydanie francuskie, wzbogacone o rozdziały dotyczące pracy zespołowej, z perspektywą inteligencji kolektywnej.