Edukacja seksualna w Polsce

Edukatorki seksualne Fundacji SPUNK, Agata Jabłońska i Patrycja Roguska z superwizorem Julianem Czurko oraz organizatorką spotkania, prezeską Stowarzyszenia Dopamina Lab, Anną Dęboń

Konferencja Fundacji SPUNK zorganizowana 14.01.2022 była podsumowaniem ponad rocznej pracy naszego zespołu w projekcie Edukacja Seksualna Polska. Dla mnie jednak zwieńczenie naszych działań miało miejsce tydzień wcześniej, w Dąbrowie Górniczej.

Otóż przez wiele miesięcy nasza ekipa trenerska przygotowywała dużą grupę edukatorek i edukatorów seksualnych do prowadzenia zajęć z młodzieżą oraz do rzecznictwa na rzecz wprowadzania programów profilaktycznych w samorządach. A w ostatni weekend miałem możliwość obserwować owoc tych działań: wspaniały warsztat poprowadzony przez Agatę Jabłońską i Patrycję Rogulską.

Warsztat edukacji seksualnej w Dąbrowie Górniczej

Gospodarzem wydarzenie było Stowarzyszenie dO!PAmina Lab, które organizuje edukację domową i samo szukało okazji do zaproszenia osób zajmujących się tematyką rozwoju fizycznego, psychicznego/emocjonalnego i społecznego młodzieży. Patrycja z Agatą odpowiedziały na zaproszenie, zaś moją rolą było superwizyjne wsparcie edukatorek.

Kameralna grupa 8 młodych osób w wieku 11-13 lat przyjęła nas z dużą otwartością i zaufaniem. Prowadzące miały taki flow między sobą oraz z grupą, że dużą częścią mojej pracy była wewnętrzna dyscyplina, bo miałem ochotę dołączyć do zajęć jako ich uczestnik.

A o czym była mowa?

🍎 O zmianach w ciele i psychice osób w wieku nastoletnim.

🍎 O języku, w jakim kreujemy sferę prywatną i intymną.

🍎 O antykoncepcji, higienie i sposobach przeciwdziałania chorobom przenoszonym drogą płciową.

🍎 O tym, jak media i społeczeństwo wpływają na nasze standardy i oczekiwania wobec wyglądu.

Warsztaty poprowadzone były w oparciu o techniki aktywizujące, więc cały czas coś się działo: pisanie, rysowanie, wyklejanie kolaży. Był czas na oddech i obejrzenie edukacyjnych animacji, był czas na kwestie praktyczne i wspólne oglądanie środków higieny związanej z okresem czy prezerwatyw. I wszystko to w odpowiedzi na ciekawość młodzieży i prośby o rzetelne odpowiedzi na pytania, które czasem trudno zadać.

Podczas warsztatu prowadzonego przez Agatę i Patrycję czułem się “jak w domu”, gdyż na poziomie merytoryki, jak i energii, moje warsztaty spunkowe wyglądają bardzo podobnie. A dziś mam okazję widzieć na twarzach pozostałych osób, że ich doświadczenia były równie pozytywne, obawy co do swoich możliwości oraz zbudowania relacji z młodzieżą – rozwiane, a zaangażowanie potrzebne do kontynuowania działań o lepszą edukację dla młodzieży, taką opartą na wiedzy naukowej i bliską rzeczywistości współczesnych nastolatków – coraz większe.

Konferencja Edukacja Seksualna Oddolnie

I mija prawie tydzień, a w EC1 w Łodzi organizujemy największe bodaj spotkanie na temat edukacji seksualnej w Polsce. Oprócz osób uczestniczących w naszym projekcie pojawiło się dużo osób sojuszniczych. Wydarzenie zaczęło się od konferencji prasowej, po której był szereg paneli:

🐚 o edukacji w małych miastach,

🐚 o edukacji w dużych miastach,

🐚 o perspektywie młodzieży na to wszystko,

🐚 konfrontacja z osobami zajmującymi się polityką na szczeblu rządowym i samorządowym,

🐚 i spotkanie sieciujące dla uczestniczących.

Jak zwykle najbardziej ucieszyło mnie spotkanie z młodymi osobami, bo takie konfrontacje najwięcej dla mnie wnoszą i zawsze są momentem, gdy wszystkie strony szukają porozumienia i wspólnie grają do jednej bramki.

Z kolei spotkanie polityczne pokazało, jak zmienia się klimat gdy kończy się dialog, a zaczyna debata. Zaraz pojawiły się konkretne nazwiska, personalne wycieczki i uwagi, przytyki, małe starcia. Najważniejszymi uwagami dla mnie były te, które wskazywały w jaki sposób można się organizować oddolnie, aby część spraw załatwić na własną rękę bez odwoływania się do władz.

Na relację z wydarzenia zapraszam na Facebooka SPUNKa.

Potrzebujesz zajęć z edukacji seksualnej?

Jeśli chcesz zorganizować zajęcia z edukacji seksualnej dla młodzieży szkolnej i potrzebujesz wsparcia edukatorek/edukatorów, skontaktuj się ze mną: kontakt@julianczurko.pl.

Julian Czurko | trener, coach, facylitator

Designer rozwiązań szkoleniowych, coachingowych i komunikacyjnych.