Facylitacja dialogu wg Nansen Center

Facylitacja dialogu według Nansen Center for Peace and dialogue

Zapisując się na szkolenie “Wyłącz ego. Zrozum drugiego” na temat dialogu, spodziewałem się kilku nowych narzędzi facylitacyjnych i potwierdzenia przekonań, które już miałem. Spotkanie, które zorganizowała Fundacja Orange, poprowadziły trenerki z Nansen Center for Peace and Dialogue, Christiane Seehausen i Chro Borhan. Nie sądziłem, że udział w nim będzie dla mnie doświadczeniem formatywnym, delikatną, ale i zarazem głęboką pracą na poziomie wartości i postaw.

Po pierwszym zjeździe był i drugi, tym razem gościł nas nie Nowy Świat Muzyki, a Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Tam sieć osób działających w obszarze dialogu społecznego i rozwiązującego konflikty rozrosła się, bo spotkaliśmy się w gronie z trzech edycji szkolenia pierwszego stopnia.

To spotkanie było mniej szkoleniowe, a bardziej warsztatowe i superwizyjne. Miałem okazję sprawdzić się w różnych rolach, trochę sprowokować siebie i przyjąć perspektywy, jakie na co dzień są mi obce. To oznaczało dużo emocji, ale i dużo wglądów. A wszystko to mogło się zadziać wyłącznie dzięki osobom, które współ-stworzyły przestrzeń pełną akceptacji, bezpieczeństwa i uważności na drugą osobę.

Co wyróżnia to podejście do dialogu?

Tym, co sprawia, że dialog w rozumieniu Centrum Nansen dla Pokoju i Dialogu jest inny niż znane mi wcześniej podejścia, są:

  • uważność na drugiego człowieka bardziej niż na rozważania, jak to często jest w dialogu filozoficznym,
  • neutralna postawa względem zmiany, co zapewnia osobom przystępującym do dialogu poczucie autonomii, braku presji i oczekiwań,
  • budowanie wspólnej przestrzeni dla mówienia, słuchania, bycia usłyszaną_ym i uznaną_ym w swojej rożnorodności.

Teraz, dokładnie po dwóch latach od ostatniego warsztatu, widzę, że każde moje działanie trenerskie jest ugruntowane na „nansenowskim” dialogu, a jeśli tylko mam autonomię, to wplatam jego techniki do swojego programu. Proste, na granicy banalności, zawsze robią wrażenie i sprawiają, że ludzie czują się wysłuchani, traktowani podmiotowo, doświadczają swojej autonomii. W niewielkim kawałku – tak wiele.

Potrzebujesz facylitacji dialogu?

Jeżeli:

  • potrzebujesz szkolenia o facylitowaniu dialogu społecznego lub dialogu transformującego konflikty,
  • osoby, która poprowadzi sesję dialogową dla organizacji,
  • osoby, która poprzez dialog wesprze grupę w przepracowaniu konfliktu…

skontaktuj się ze mną, np. mailowo: kontakt@julianczurko.pl

Trenerki z Nansen Center for Peace and Dialogue oraz grupa osób uczestniczących w szkoleniu "Wyłącz ego. Zrozum drugiego" zorganizowanym przez Fundację Orange w październiku 2019 r. Fot. Agata Urbanik.
Trenerki z Nansen Center for Peace and Dialogue oraz grupa osób uczestniczących w szkoleniu „Wyłącz ego. Zrozum drugiego” zorganizowanym przez Fundację Orange w październiku 2019 r. Fot. Agata Urbanik.