Zapisując się na szkolenie “Wyłącz ego. Zrozum drugiego” na temat dialogu, spodziewałem się kilku nowych narzędzi facylitacyjnych i potwierdzenia przekonań, które już miałem. Spotkanie, które zorganizowała Fundacja Orange, poprowadziły trenerki z Nansen Center for Peace and Dialogue, Christiane Seehausen i Chro Borhan. Nie sądziłem, że udział w nim będzie dla mnie doświadczeniem formatywnym, delikatną, ale i zarazem głęboką pracą na poziomie wartości i postaw.

Po pierwszym zjeździe był i drugi, tym razem gościł nas nie Nowy Świat Muzyki, a Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Tam sieć osób działających w obszarze dialogu społecznego i rozwiązującego konflikty rozrosła się, bo spotkaliśmy się w gronie z trzech edycji szkolenia pierwszego stopnia.

To spotkanie było mniej szkoleniowe, a bardziej warsztatowe i superwizyjne. Miałem okazję sprawdzić się w różnych rolach, trochę sprowokować siebie i przyjąć perspektywy, jakie na co dzień są mi obce. To oznaczało dużo emocji, ale i dużo wglądów. A wszystko to mogło się zadziać wyłącznie dzięki osobom, które współ-stworzyły przestrzeń pełną akceptacji, bezpieczeństwa i uważności na drugą osobę.

Co wyróżnia to podejście do dialogu?

Tym, co sprawia, że dialog w rozumieniu Centrum Nansen dla Pokoju i Dialogu jest inny niż znane mi wcześniej podejścia, są:

Teraz, dokładnie po dwóch latach od ostatniego warsztatu, widzę, że każde moje działanie trenerskie jest ugruntowane na „nansenowskim” dialogu, a jeśli tylko mam autonomię, to wplatam jego techniki do swojego programu. Proste, na granicy banalności, zawsze robią wrażenie i sprawiają, że ludzie czują się wysłuchani, traktowani podmiotowo, doświadczają swojej autonomii. W niewielkim kawałku – tak wiele.

Potrzebujesz facylitacji dialogu?

Jeżeli:

skontaktuj się ze mną, np. mailowo: kontakt@julianczurko.pl

Trenerki z Nansen Center for Peace and Dialogue oraz grupa osób uczestniczących w szkoleniu "Wyłącz ego. Zrozum drugiego" zorganizowanym przez Fundację Orange w październiku 2019 r. Fot. Agata Urbanik.
Trenerki z Nansen Center for Peace and Dialogue oraz grupa osób uczestniczących w szkoleniu „Wyłącz ego. Zrozum drugiego” zorganizowanym przez Fundację Orange w październiku 2019 r. Fot. Agata Urbanik.