#Toolbook. Ćwiczenia na pogmatwane chwile. Zbiór zadań dla młodzieży o emocjach i mindfulness na czas pandemii.

#toolbook. ćwiczenia na pogmatwane chwile

#toolbook zaczął się od inicjatywy Filipa Jacha i Barbary Michalskiej – Filip skrzyknął grupę osób działających w dziedzinie edukacji i wsparcia młodzieży, a Basia podchwyciła temat i stworzyli team pilotujący projekt. Cel był prosty i na miarę czasów: stworzyć publikację zawierającą różne ćwiczenia, które pomogą młodym osobom lepiej sobie poradzić sobie z wyzwaniami i trudami lockdownu.

Emocje, przekonania, nawyki i zmiana

Pomysł bardzo mi się spodobał, ale w pierwszym momencie nie miałem żadnego pomysłu na merytoryczny wkład do publikacji. Zaproponowałem zatem, że mogę złożyć ostatecznego pdfa, dodając do niego trochę ze swojej kreatywności. W trakcie redagowania tekstów pod kątem wlania ich do InDesigna, pomyślałem, że można zasugerować młodym czytelniczkom i czytelnikom prowadzenie jakiejś formy dziennika. Miejsca do spisywania pomysłów, refleksji, śledzenia zmian zachodzących pod wpływem wykonywania zadań. I właśnie w ten sposób powstał mój tekst. Filip od razu podchwycił temat i zasugerował, że pomysł można rozwinąć jako osobny artykuł, a nie tylko przypis.

Andy Warhol spotyka Williama Gibsona

Kiedy projekt wszedł na etap doboru estetyki, w grupie autorskiej zrobiliśmy małą burzę mózgów, żeby wybrać identyfikację dla publikacji. Tworzymy ją kolektywnie, zatem nie odzwierciedla estetyki żadnej organizacji, które z osobna reprezentujemy. Wspólną przestrzenią okazały się dwa skojarzenia: pop-art oraz cyberpunk, inspirowany niedawną premierą gry Cyberpunk 2077.

Po kilku eksperymentach postawiłem na projekt o ograniczonej kolorystyce, z grubsza odtwarzającej paletę CMYK poszerzoną o pastelowe odcienie cyanu, magenty i yellow. Wątek cyberpunkowy sprowadziłem do motywu inspirowanego kształtem karty pamięci, do czego dobrałem zgeometryzowany krój pisma. A gdy zająłem się elementami pop-artowymi – motywami rastra, rozjeżdżających się w druku kolorów, prostych, płaskich form graficznych, powiązanych z popkulturą i nowymi mediami, jak emoji – stwierdziłem, że chcę, aby każdy rozdział miał indywidualną, ciut zróżnicowaną, ale nadal spójną stylistykę.

Ćwiczenia na pogmatwane czasy

W ten oto sposób powstała publikacja: #toolbook. ćwiczenia na pogmatwane chwile, efekt zbiorowego autorstwa (alfabetycznie) Konrada Ambroziaka, Melanii Dominiak, Filipa Jacha, Michała Maciejaka, Barbary Michalskiej oraz Marty Szymczyk. Publikujemy ją na prostej licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC: BY 4.0), co oznacza, że można ją wykorzystać do dowolnych celów (również w ramach działalności komercyjnej czy do przeróbek) pod warunkiem podania autorstwa dzieła.

Zachęcam do ściągnięcia publikacji, zapoznania się, udostępniania, informowania o niej. Link do pobrania.

Autorstwo treści

Konrad Ambroziak | Fundacja Psycho-Edukacja

Julian Czurko | Masterkey

Melania Dominiak | Stowarzyszenie AD REM

Filip Jach | Forum Kontrastów

Michał Maciejak | Trener Dramy

Barbara Michalska | Fundacja EduKABE

Marta Szymczyk | Nieszablonowa Pedagożka

Redakcja merytoryczna i językowa

Barbara Michalska, Filip Jach, Julian Czurko

Projekt graficzny i skład

Julian Czurko