Nazywam to „mapowaniem kognitywnym”. Mapa stanowi interfejs między wewnętrznym i zewnętrznym światem klienta. Mapa pośredniczy pomiędzy obiema rzeczywistościami. Jest wielka różnica między metaforami, które dają mikroskopowe spojrzenie na czyjeś doświadczenie a mapą, która daje obraz wszystkich doświadczeń.
— David Grove
Celem warsztatu jest przygotowanie uczestników do prowadzenia indywidualnych sesji Clean Coachingu z metaforą osobistą klienta. Program obejmuje naukę dwóch fundamentów metody: techniki zadawania pytań do metafory – Clean Language, oraz modelu włączającego ją w proces rozwojowej pracy – Modelowania Symbolicznego.
3-dniowa praktyka przygotuje Cię do indywidualnej pracy z klientem: ustalania celów, odkrywania wewnętrznych zasobów i ograniczeń, generowania rozwiązań oraz tworzenia planu działań.
Dzień 1.: Clean Language
W ciągu pierwszego dnia warsztatu poznasz metodę Clean Language, dzięki której:
- opanujesz pytania Clean: ich rodzaje, składnię, sposób zadawania,
- nauczysz się prowadzić dialog z metaforą,
- przećwiczysz jej zastosowanie i doświadczysz na sobie jakości tej praktyki,
- zainspirujesz się do wykorzystania jej w innych obszarach zawodowych, jak prowadzenie rozmów rekrutacyjnych, wywiadów do badań czy pracy w środowisku międzykulturowym.
Dzień 2.: Modelowanie Symboliczne – wprowadzenie
Drugiego dnia dowiesz się, ja włączyć technikę zadawania pytań Clean Language w strukturę Modelowania Symbolicznego, z pomocą którego:
- uporządkujesz proces Clean Coachingu i poznasz narzędzia do pracy na każdym jego etapie,
- doświadczysz i nauczysz się, jak rozbudować mapy metaforyczne – od metafory do złożonego pejzażu metaforycznego,
- nauczysz się pracować z metaforą opowiedzianą słowami, wyrażoną rysunkiem czy odnalezioną na kartach metaforycznych,
- zapewnisz swoim klientom dyskrecję przy trudnych tematach na poziomie, którego potrzebują.
Dzień 3.: Modelowanie symboliczne – praktyki i zastosowania
Trzeciego dnia przygotujesz się do przeprowadzenia pełnej sesji Clean Coachingu, dzięki czemu nauczysz się, jak:
- w zaawansowany sposób wspierać klienta w stawianiu i precyzowaniu celów,
- pracować z problemami klienta, jego emocjami, symptomami pozawerbalnymi,
- kierować się etyką Clean, która stanowi wewnętrzny kompas pomagający zadbać o jakość i efektywność procesu,
- przygotujesz się do nauki i wdrażania innych form Clean Coachingu, m.in. pracy zespołowej i z przestrzenią (Clean Space).
Co więcej o Clean Coachingu?
Na warsztacie poznasz metodę Clean Coaching, stworzoną i sprowadzoną z Francji do Polski przez Bogenę Pieśkiewicz. Włączyła ona w coachingowe ramy i techniki metodę Clean Language stworzoną przez nowozelandzkiego terapeutę, Davida Grove’a, oraz Modelowanie Symboliczne, sformułowane przez jego uczniów, Penny Tompkins i Jamesa Lawleya.
To, co odróżnia Clean Coaching od klasycznej praktyki coachingowej to zachowywanie bardzo neutralnej postawy wobec klienta, nieingerowanie w jego wewnętrzne treści oraz stosowanie minimalistycznych interwencji. Ta „czystość” stosowanego języka powoduje, że osoba rozwijająca się dzięki tej metodzie odkrywa w swój sposób myślenia, działania i przeżywania, a także tworzy rozwiązania zgodne z jej przekonaniami i wartościami. Rozwija w ten sposób własną autonomię oraz zaufanie do swoich możliwości.
Nurtów coachingu Clean jest kilka i wyłaniały się równolegle. Podejście tej szkoły opiera się na powiązaniu miękkich technik z modelami, pozwalającymi na zarządzanie procesem coachingowym, praz z kodeksem etycznym jasno definiującym jakość i granice Clean Coachingu.
Kogo zapraszam?
Warsztat polecam profesjonalistom z zakresu rozwoju osobistego i zawodowego którzy:
- pracują rozwojowo w rolach coacha, facylitatora, terapeuty, mentora lub superwizora,
- chcą wzmacniać autonomię, sprawczość i odpowiedzialność klientów,
- potrzebują metody wspierającej precyzyjne i pogłębione zrozumienie drugiej osoby,
- poszukują narzędzi prowadzenia dialogu w ramach szkoleń, prowadzenia badań, wywiadów, rozmów kwalifikacyjnych i rozwojowych, organizowaniu współpracy w środowisku międzykulturowym i wielopokoleniowym, wspieraniu osób w trudnej sytuacji życiowej oraz ich bliskich.
Dla komfortu i intensywności warsztatu przewidziany jest limit miejsc – 6 osób.
Co dalej?
Po szkoleniu otrzymasz:
- materiały z modelami i skryptami,
- zestaw kart z pytaniami Clean do ćwiczenia,
- zaświadczenie o ukończeniu szkolenia po przeprowadzeniu 5 sesji Clean Coachingu.
Ukończenie szkolenia i pierwsza własna praktyka to początek drogi do zostania profesjonalnym Clean Coachem. Umownie do etapu osiągnięcia profesjonalnych kompetencji, należy ukończyć w sumie min. 4 programy szkoleniowe o Clean Coachingu (min. 16 h szkoleniowych każdy) i wziąć udział w certyfikacyjnym Master Class. Jest to opcja dla osób myślących o dalszym rozwoju dzięki pracy z metaforą, przestrzenią, inteligencją kolektywną oraz wiedzą emergentną.
Więcej o Clean Coachingu możesz dowiedzieć się z mojego wywiadu z Bogeną Pieśkiewicz, oraz na stronie Clean Coaching Polska.
O mnie jako prowadzącym
Julian Czurko – jestem Clean Coachem i trenerem. Tematem metafory poznawczej zająłem się pisząc doktorat i występując na konferencji Polskiego Towarzystwa Językoznawstwa Kognitywnego. Przełożenie teorii na praktykę rozwojową zacząłem w 2014 roku, gdy rozpocząłem cykl szkoleń u twórczyni Clean Coachingu, Bogeny Pieśkiewicz. Wziąłem udział w dwóch Masterclasses – w tym jednym certyfikacyjnym, laboratoriach Clean w Warszawie.
Uczyłem się i konfrontowałem doświadczenia na międzynarodowych spotkaniach: trzech salonach w La Bouvetière we Francji oraz konferencji Northern Taste of Clean w Liverpoolu. Podczas dwóch z tych wyjazdów prowadziłem warsztaty dotyczące Modelu Dwóch Półkul Myślenia, na którym Bogena Pieśkiewicz oparła metodę Clean Coachingu, oraz na temat etyki jako drogi rozwoju kompetencji.
O organizacji
Bilet: 2100 PLN (brutto) za 3-dniowe szkolenie.
Cena obejmuje udział w warsztacie, materiały, bar kawowy. W trakcie szkolenia przewidziana jest godzinna przerwa obiadowa, posiłki we własnym zakresie uczestników.